Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Poľný Kesov, okres NitraHľadať
 
 

História obce

História

Sídliskové nálezy maďarovskej kultúry zo staršej doby bronzovej, slovanské sídlisko z doby veľkomoravskej, kostrové pohrebisko z 10. storočia. Zaniknutá stredoveká osada s kostolom z 13. storočia.Obec má staré slovanské osídlenie. Prvá zmienka o obci z roku 1113 v Zoborskej listine. Patrila Forgáchovcom, ktorým ju odňal Matúš Čák. Po ňom patrila korune. V 15. storočí vlastnili časť obce Paulíni z Lefantoviec, časť Kesovskovci a Gutkeledskovci. V 16. storočí patrila panstvu Jelenec, Sziládyovcom, Palásthyovcom. V roku 1533 ju vyplienili Nyáryovci. V polovici 16. storočia ju obsadili Turci a postavili tu šancové opevnenie. V roku 1570 mala jednu obývanú a jednu opustenú usadlosť. V roku 1599 ju Turci zničili a zanikla. Jej územie si rozdelili susedné obce. Na území obce Mojmírovce vznikla osada Horný Poľný Kesov, ktorá mala v roku 1752 osemnásť rodín, v roku 1787 štrnásť domov a dvestodva obyvateľov. Od roku 1718 patrila Huňadyovcom. V rokoch 1814 – 22 sa tu usporadúvali prvé konské dostihy v Uhorsku. V chotári obce Komjatice vznikla osada nazývaná Dolný Poľný Kesov. Zlúčením osád Horný a Dolný Poľný Kesov v roku 1940 vznikol znovu Poľný Kesov ako obec. Obyvatelia boli poľnohospodárskymi robotníkmi. V roku 1927 bola vykonaná pozemková reforma. Obyvateľom obce bol generál Ján Golian (26.1. 1906 – ? 1945), vojenský veliteľ SNP.

Niektoré obdobia z histórie obce

• 1241 – Tatarské divoké hordy zničili všetko a vykántrili obyvateľstvo,

• 1272 – vyplienil tento kraj Přemysl Otakar II.,

• 1285 – obec sa stala korisťou divokých Kumánov,

• 1579 – uchoval sa záznam o majiteľovi Kesova Jánovi Siladymu,

• 1610 – úplné zničenie obce,

• 1718 – osud obce sa zmenil, keď sa dostal do majetku grófa Huňadyho.

Začiatkom 20. storočia chýr Poľného Kesova a Huňadyovcov upadol. Po 1. svetovej vojne bol majetok Huňadyovcov rozdelený pozemkovou reformou medzi ľud. Vtedy ho však mal už v prenájme Cukrovar Šurany. V júli 1940 sa stal Poľný Kesov samostatnou obcou.

Kultúrno-historické pamiatky

Baroková kúria z 18. storočia. Rímsko katolícky kostol - pôvodne pálenica prestavaná v roku 1940 na kostol. Prícestný klasicistický kríž z roku 1795.

 

Erb obce

Ústrednou heraldickou figúrou je motív heraldického koňa, koreniaci v skutočnosti, že práve v Poľnom Kesove sa v roku 1814 – 1822 usporadúvali prvé konské dostihy v Uhorsku. Obsah erbu dopĺňa motív nebeských telies, polmesiaca a hviezdy, pripomínajúcich historickú etapu spojenú s protitureckými vojnami v 16. stor.

Erb obce vychádzajúci z historickej predlohy má túto podobu:

V modrom štíte na zlatej oblej pažiti, medzi dvomi veľkými zlatými privrátenými klasmi, na zlatých listnatých steblách, strieborný zlatochvostý a zlatokopytý kôň s červeným sedlom a postrojom, to všetko prevýšené zlatou hviezdou a strieborným polmesiacom. Znamenie je vložené do dolu zaobleného, tzv. neskorogotického či tiež španielskeho heraldického štítu.


 
ÚvodÚvodná stránka