Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Poľný Kesov, okres NitraHľadať
 
 

Poľovnícka spoločnosť Breza oznamujeVytlačiť
 

Poľovnícka spoločnosť Breza oznamuje:

                             JÚN – MESIAC POĹOVNÍCTVA

         Vznik tradície – vyhlásenie kalendárneho mesiaca jún za Mesiac poľovníctva sa viaže do obdobia 50-tych rokov minulého storočia. Pripomíname občanom najmä pravidlá,  ako sa správať v prírode. Je to čas, keď  nastupuje obnova  života - vtáčie nahováranie a vyvádzanie mláďat. Zároveň vyzývame na obmedzenie pobytu v revíri našich členov, ale aj pobytu poľovných psov  v revíroch,  minimalizovanie pohybu, robenia hluku a návštev prírodných zákutí aj svojich spoluobčanov.

  Vážne by sme si mali všetci uvedomiť, že zver tu žije spolu snami. To ona je v prírode doma! Správajme sa v prírode tak, ako na návšteve – s úctou, pokorou a rešpektom k domácim.

    Práve v tomto čase môžeme zazrieť pri cestách (nielen poľných) maličké srnčiatko, kuriatko bažanta, zajačika. Držme sa pravidla – nikdy mláďa nechytať do rúk a ani nech nás nenapadne brať ho ako opustené so sebou! Matka to spravidla všetko z diaľky skryte pozoruje, a práve  zanechané pachové stopy našich rúk môžu spôsobiť, že už nebude mať matka záujem k sebe mláďa prijať a tým je odsúdené k zániku.

   Možno aj tento príspevok by Vás mohol prinútiť spýtať sa svojho svedomia, či je čisté vo vzťahu k okolitej prírode. Čistenie príjazdových ciest členmi poľovníckej spoločnosti s výsledkom nazbieranej plnej traktorovej vlečky rôzneho odpadu je iba činom vodičov, ktorí obcou prechádzajú ?  My všetci domáci sme čistí ?

A pritom každý fúrik s odpadom vyloženým na nesprávnom mieste je potenciálnym začiatkom čiernej skládky.  Určite by bolo treba smelšie pristupovať a riešiť tých, ktorí nepochopili, že príroda je súčasťou nášho bytia, nášho zdravia a nemali by ju znečisťovať odpadkami,  čo im vadia a nechcú ich strpieť na vlastnom pozemku a riešia to vynesením do chotára.

    Vážení priatelia,

my, poľovníci, patríme do spoločnosti, sme jej súčasťou, spoločnosť nás vníma, reaguje na našu činnosť. Poteší nás, ak obyvatelia začnú vnímať poľovníkov ako modernú poľovnícku komunitu, ktorej záleží na čistote prírody, na dostatku zveri v nej a nielen tej, ktorú  môžeme loviť, ale aj vrabcov, sýkoriek, ďatlov, dudkov, ktorých v posledných rokoch akosi ubúda.

   Máme za sebou konkrétne výsledky, ktoré sú viditeľné – môžete sa presvedčiť, ako sme si skrášlili svoje sídlo na Pereši. 

Sadíme mladé stromčeky, vŕby, topole, kroviny na okraje poľných ciest. Budujeme kultivované políčka pre zver na výmere 3,8 ha, ktoré nám poskytlo PD Mojmírovce  na obdobie 10 rokov bezodplatne.

  Tento rok sme vysadili 100 mladých stromkov višní na ceste z Kesova do osady Nový Majer. A boli sme radi, že nám prišli pomôcť viacerí z Vás.

A nakoniec iste mnohí z Vás sledujú a zaujímajú sa, ako sa nám darí s programom vrátenia jarabice poľnej do voľnej prírody v katastri obce Poľný Kesov. Áno, už 8 rokov, aj s podporou obce a dlhodobej pomoci predsedu PD Mojmírovce a aktivite našich členov na tom pracujeme a získavame si rešpekt nielen v našom regióne, ale aj celoslovenskom meradle.

      Budeme radi, ak tento môj príspevok budete chápať ako výzvu na dobrú a aktívnu spoluprácu všetkých, ktorí majú záujem prírodu zveľaďovať a chrániť ju aj s podporou a pomocou poľovníkov. A určite nie iba v júni, v mesiaci poľovníctva, ale po celý rok.

 

                                                                             Ing. Ján Vrba

                                                                             predseda PZ BREZA Poľný Kesov

 

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka